Gala Raciborskiego Sportu – wyróżnienia dla tych, którzy nieustannie przynoszą chlubę Raciborszczyźnie

Już po raz 13. w Raciborskim Centrum Kultury odbyła się doroczna Gala Raciborskiego Sportu. Podczas uroczystości starosta raciborski Grzegorz Swoboda i prezydent Raciborza Dariusz Polowy nagrodzili wyróżniających się w ubiegłym roku sportowców, trenerów i osoby działające na rzecz sportu. Przyznano także tytuły “Raciborskich Championów” w 9 kategoriach i odznaki Kółka Olimpijskie przyznawane przez Polski Komitet Olimpijski.

Galę zorganizowali: powiat raciborski i miasto Racibórz. Powiat raciborski na nagrody finansowe i rzeczowe, także te przyznane w trakcie roku, przeznaczył ponad 60 000 zł.
To była wyjątkowa gala z wyjątkowymi gośćmi. Gościem specjalnym wydarzenia była Justyna Święty-Ersetic – uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, dwukrotna złota medalistka mistrzostw Europy i wicemistrzyni świata i rekordzistka Polski w sztafecie 4×400 m kobiet. Wśród gości gali nie zabrakło także olimpijczyków ziemi raciborskiej. Swoją obecnością zaszczycili: Hubert Kostka, Ryszard Wolny, Aleksander Zajączkowski, Leszek Olszewski, Michał Rokicki, Monika Brzostek oraz Jerzy Koryciak.

Sukcesy sportowców oklaskiwali zaproszeni goście, posłowie na Sejm RP, samorządowcy, prezesi klubów sportowych, przedstawiciele służb mundurowych.
Wydarzenie rozpoczęła chwila wspomnień i bieg sztafetowy z 2019 r. z udziałem raciborzanki, wychowanki MKS SMS Victorii Racibórz Justyny Święty-Ersetic z mistrzostw świata w Dausze, w którym aniołki trenera Matusińskiego zdobyły srebrny medal i pobiły rekord Polski.
Poprzedni rok był również wyjątkowy dla polskiego ruchu olimpijskiego ponieważ jubileusz 100 – lecia obchodził Polski Komitet Olimpijski. Z tej okazji PKOl przyznał 80 odznak sportowcom ziemi raciborskiej. Na scenie pojawili się gospodarze wydarzenia – starosta Grzegorz Swoboda i prezydent Dariusz Polowy. Po wręczeniu odznak, upominków i złożeniu życzeń sportowcom, trenerom i wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój sportu w naszym powiecie przyszedł czas na poznanie laureatów raciborskich championów.
Raciborski Champion – Medaliści Mistrzostw Europy, Mistrzowie Polski Seniorów

– Patryk Ołenczyn – zapasy styl wolny, 2.miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy U-23, złoty medal Mistrzostw Polski Seniorów,
– Patryk Grzegorzewicz – lekka atletyka, srebrny medal w biegu na 400 m i złoty medal w sztafecie szwedzkiej na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy EYOF,
– Piotr Stolarczyk – zapasy styl klasyczny, 3. miejsce w zapasach w stylu klasycznym kat. wagowa 51 kg. na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy EYOF,
– Patryk Ogonowski – Ju Jitsu, 1. m na Mistrzostwach Europy U – 21, 7m. na Mistrzostwach Świata,
– Wojciech Nowak – brazylijskie Ju Jitsu,3. m na V Mistrzostwach Europy CBJJP,
– Julian Stencel – Ju Jitsu, 3. m na Mistrzostwach Europy U – 18,
– Sebastian Jezierzański – zapasy styl wolny, mistrz Polski seniorów,
– Monika Brzostek– siatkówka plażowa kobiet, mistrz Polski seniorów (partnerka: Aleksandra Gromadowska),
– Rafał Bugdol – pływanie, mistrz Polski Seniorów.

Raciborski Champion – Trener Roku
– Piotr Morka – trener koordynator lekkoatletyki w MKS-SMS Victoria Racibórz
Piotr Morka – jeden z trenerów Justyny Święty – Ersetic, aktualnie prowadzi Patryka Grzegorzewicza, który w poprzednim roku zdobył srebrny i złoty medal na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy.
Powoływany przez PZLa na szkolenia dla wyróżniających się trenerów lekkiej atletyki, od wielu lat działa w strukturach Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki. W minionym roku był trenerem kadry juniorów U 20 na meczu międzynarodowym w Kijowie.
Raciborski Champion – Sportowe Wydarzenie Roku
Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski U- 20 w Raciborzu
OSiR Racibórz, MKS – SMS Victoria Racibórz

Raciborski Champion – Sportowy Sukces Drużynowy

Klub Szachowy Silesia Racibórz
4. miejsca w rozgrywkach Szachowej Ekstraligi 2019
Raciborski Champion – Sport Dzieci i Młodzieży – Sport Szkolny
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu
za zdobycie 2. miejsca we współzawodnictwie sportowym chłopców szkół ponadpodstawowych organizowanym przez Śląski Szkolny Związek Sportowy (Licealiada woj. śląskiego)

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu
za zdobycie 3 miejsca w klasyfikacji punktowej Mistrzostw Szkół Sportowych w Pływaniu
(w kat. gimnazjów)
Raciborski Champion – Sport Dzieci i Młodzieży – Sport Klubowy
MKZ Unia Racibórz – zapasy w stylu klasycznym, 7. tytuł drużynowego Mistrza Polski Młodzików w zapasach
LKS Dąb Brzeźnica – zapasy w stylu wolnym, 2. miejsce w klasyfikacji klubowej Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-23 w zapasach w stylu wolnym
MKS – SMS Victoria Racibórz – pływanie, lekka atletyka, 1. miejsce w klasyfikacji szkolnych klubów sportowych województwa śląskiego
Raciborski Champion – Olimpiady Specjalne i Sport Osób Niepełnosprawnych
Mateusz Demianiuk – SKSG „Odra” Racibórz – lekka atletyka
(Mistrz Polski Niesłyszących w biegu na 800 m.)
Kacper Szyra – Klub Olimpiad Specjalnych Animusz Racibórz – pływanie, lekka
(3m- 50 m st dowolnym, 3m- 100 m st. dowolnym)
Mateusz Małys – Klub Olimpiad Specjalnych Animusz Racibórz – pływanie (1m – 50 m st. dowolnym)
Katarzyna Świerczewska – przewodnicząca i trener Klubu Olimpiad Specjalnych Animusz Racibórz
Raciborski Champion – Sport Masters
Tomasz Jabłonka – Ju Jitsu
Mistrz Europy Masters w Ju – Jitsu, NO – GI, Ne Waza.
Raciborski Super Champion
Hubert Kostka – piłkarz (bramkarz), mistrz olimpijski z Monachium 1972, 8-krotny Mistrz Polski (Górnik Zabrze), 6-krotny zdobywca Pucharu Polski, jako trener 3-krotny zdobywca Mistrzostwa Polski.

Aleksander Zajączkowski – zapaśnik, trener, uczestnik Igrzysk Montreal 1976, 3-krotny Mistrz Polski.

Ryszard Wolny – zapaśnik, trener, złoty medalista z Atlanty 1996, uczestnik igrzysk w Seul 1988, Barcelonie 1992, Sydney 2000 i Atenach 2004, medalista Mistrzostw Świata i Europy, multimedalista Mistrzostw Polski.

Leszek Olszewski – bokser, uczestnik igrzysk Barcelona 1992, 4-krotny Mistrz Polski.

Podczas gali, oficjalnie swoją zawodową karierę ze skokiem wzwyż zakończyła raciborzanka Justyna Kasprzycka – Pyra. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, mistrzostw świata czy halowych mistrzostw świata.
W dalszej części gali gospodarze wręczyli nagrody za wysokie wyniki sportowe osiągnięte w 2019.
Starosta raciborski przyznał nagrody finansowe następującym zawodnikom:
– Patrykowi Ołenczynowi zawodnikowi LKS „Dąb” Brzeźnica za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu wolnym oraz srebrnego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Europy U-23.
– Sebastianowi Jezierzańskiemu zawodnikowi LKS „Dąb” Brzeźnica nagrodę za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu wolnym.
– Rafałowi Bugdolowi wychowankowi MKS – SMS Victoria Racibórz, zawodnikowi AZS AWF Katowice za zdobycie złotego i srebrnego medalu indywidualnie w pływaniu stylem grzbietowym na dystansie 50 m i 100 m oraz złotego medalu w sztafecie mieszanej 4 x 100 m stylem dowolnym i srebrnego medalu w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym na Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców.
– Monice Brzostek reprezentantce Polski nagrodę za zdobycie złotego medalu na Orlen Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej.
– Dawidowi Erseticowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym.
– Grzegorzowi Wanke zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym.
– Pauli Kozłow zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorek w zapasach kobiet.
– Mateuszowi Szewczukowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym.
– Mateuszowi Wolnemu zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym.
– Filipowi Petrończakowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów zapasach w stylu klasycznym.
– Mateuszowi Kampikowi zawodnikowi LKS „Dąb” Brzeźnica za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów i złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach w stylu wolnym.
– Agnieszce Król zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorek w zapasach kobiet.
– Weronice Szewczyk zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowych medali na Mistrzostwach Polski Seniorek w zapasach kobiet i Młodzieżowych Mistrzostwach Polski U-23 w zapasach kobiet.
– Patrykowi Grzegorzewiczowi zawodnikowi MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu indywidualnie w biegu na 400 m i złotego medalu w sztafecie szwedzkiej na Europejskim Festiwalu Młodzieży Europy EYOF oraz złotego medalu na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów U-18 w biegu na 300 m, srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski U-18 w biegu na 400 m.
– Piotrowi Stolarczykowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Europejskim Festiwalu Młodzieży Europy EYOF oraz złotego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
– Agacie Walerzak zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet.
– Patrycji Sperce zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet.
– Kamilowi Czarneckiemu zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w zapasach w stylu klasycznym i 5 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów oraz udział w Mistrzostwach Europy Juniorów.
– Tomaszowi Wawrzyńczykowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w zapasach w stylu klasycznym i 5 miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów.
– Patrykowi Gołuchowskiemu zawodnikowi LKS „Dąb” Brzeźnica za zdobycie brązowego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski U – 23 w zapasach w stylu wolnym.
– Julii Ziembickiej zawodniczce MKS-SMS „Victoria” za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów U-20 w biegu na 100 m ppł.
– Rafałowi Żyle zawodnikowi MKS-SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Halowych Mistrzostwach Polski U-18 w 7 -boju lekkoatletycznym oraz srebrnego medalu Mistrzostwach Polski U-18 w dziesięcioboju lekkoatletycznym.
– Magdalenie Modrzejewskiej zawodniczce MKS-SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 17-18 lat w pływaniu na dystansie 200 m stylem grzbietowym, dwóch brązowych medali indywidualnie (100 m i 200 m stylem grzbietowym) i brązowego medalu w sztafecie mieszanej 4×50 m stylem zmiennym na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat.
– Natalii Duksie zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorek w zapasach kobiet.
– Kamilowi Zakrzewskiemu zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w zapasach w stylu klasycznym.
– Julii Basińskiej zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorek w zapasach kobiet.
– Arsenowi Mkrtchyanowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w zapasach w stylu klasycznym.
– Mateuszowi Zającowi zawodnikowi MKS-SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowych medali indywidualnie (200 m stylem grzbietowym) i w sztafecie mieszanej 4×50 m. stylem zmiennym na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat.
– Patrykowi Rożenkowi zawodnikowi MKS-SMS „Victoria” za zdobycie brązowego medalu na dystansie 100 m stylem grzbietowym na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat.
– Pawłowi Smolińskiemu zawodnikowi MKS-SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na dystansie 50 m stylem motylkowym na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat.
– Wiktorii Kocjan wychowance MKS-SMS „Victoria” Racibórz, zawodniczce AZS AWF Katowice za zdobycie brązowego medalu w sztafecie 4×50 m. stylem zmiennym na Zimowych Mistrzostwach Polski Młodzieżowców.
– Oskarowi Moskowi zawodnikowi MKS-SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowego medalu w sztafecie mieszanej 4×50 m. stylem zmiennym na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat.
– Wiktorii Bałys zawodniczce MKS-SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowego medalu w sztafecie mieszanej 4×50 m stylem zmiennym na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat.
– Maciejowi Matyjaskowi zawodnikowi ZSOMS Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Europy Juniorów w Sportowym Ratownictwie Wodnym.
– Maciejowi Leszczyńskiemu zawodnikowi ZSOMS Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na 10. Zimowych Otwartych Mistrzostwach w Ratownictwie Wodnym w sztafecie 4×25 m ratowanie manekina.
– Patrykowi Ogonowskiemu zawodnikowi MKS „Sparta” Kuźnia Raciborska za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy U-21, złotego medalu na Mistrzostwach Polski U-21 w Ju Jitsu (Ne Waza 77 kg) i udział w Mistrzostwach Świata U-21 w Ju Jitsu.
– Julianowi Stenclowi zawodnikowi MKS „Sparta” Kuźnia Raciborska za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy U-18, w Ju Jitsu oraz złotego medalu na Mistrzostwach Polski U-18 w Ju Jitsu (Ne Waza 55 kg).
– Wojciechowi Nowakowi zawodnikowi Berserkers Team Venganza Racibórz za zdobycie brązowego medalu V Mistrzostw Europy CBJJP NO GI w kat. adult niebieskie – 85 kg oraz złotego medalu na Mistrzostwach Polski Amatorskiego MMA K1 Submission Only OFS 84 kg.
– Tomaszowi Erseticowi zawodnikowi Berserkers Team Venganza Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Amatorskiego MMA K1 Submission Only OFS 66 kg.

Nagrody rzeczowe starosty raciborskiego przyznano:
– Patrycji Rębisz zawodniczce MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Polski U-16 w lekkiej atletyce.
– Jakubowi Otulakowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kadetów w zapasach w stylu klasycznym.
– Kamili Kasprów zawodniczce LKS „Dąb” Brzeźnica za zdobycie srebrnego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w zapasach kobiet.
– Dawidowi Mkrtchyanowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w zapasach w stylu klasycznym w kat. kadetów.
– Mai Wygnał zawodniczce MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowego medalu Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów 16 -letnich w pływaniu na dystansie 200 m stylem grzbietowym.
– Kacprowi Karaśkiewiczowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w zapasach w stylu klasycznym w kat. kadetów.
– Karolowi Staniewiczowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach w stylu wolnym i srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym.
– Wojciechowi Iwanowskiemu zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym.
– Phirunowi Ronowi zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym.
– Kajetanowi Jakubowskiemu zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym.
– Julii Michniewicz zawodniczce LKS „Dąb” Brzeźnica za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach kobiet.
– Emilii Świerczewskiej zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach kobiet.
– Ewie Szymik zawodniczce MKS „Sparta” Kuźnia Raciborska za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski U-15 w Ju Jitsu (Ne Waza GI 44 kg).
– Kamilowi Leganowi zawodnikowi KS „Łamator” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski U-15 w Ju Jitsu (Ne Waza GI 41 kg) oraz brązowego medalu Mistrzostwach Polski U – 15 w Ju Jitsu (Ne Waza NO GI 41 kg).
– Kamilowi Szymiczkowi zawodnikowi KS „Łamator” Racibórz za zdobycie srebrnych medali na Mistrzostwach Polski U-12 w Ju Jitsu (Ne Waza NO GI i Ne Waza GI 46 kg).

Nagrody finansowe Starosty Raciborskiego dla trenerów i innych osób fizycznych działających na rzecz rozwoju sportu za sukcesy sportowe odniesione w 2019 roku przyznano:

– Piotrowi Szczeponiokowi trenerowi zapasów w stylu klasycznym w klubie MKZ „Unia” Racibórz
– Rafałowi Bałysowi trenerowi pływania w klubie MKS – SMS „Victoria” Racibórz
– Beacie Szyjce trenerowi lekkiej atletyki w klubie MKS – SMS „Victoria” Racibórz
– Mateuszowi Wanke trenerowi zapasów w stylu klasycznym w klubie MKZ „Unia” Racibórz
– Michałowi Grzeszczukowi trenerowi zapasów w stylu wolnym w klubie LKS „Dąb” Brzeźnica
– Zbigniewowi Nowakowi trenerowi zapasów w stylu wolnym w klubie LKS „Dąb” Brzeźnica
– Michałowi Musiołowi trenerowi w klubie KS „Łamator” Racibórz
– Maciejowi Kriwienokowi trenerowi w klubie MKS „Sparta” Kuźnia Raciborska
– Justynie Matusz członkini zarządu klubu LKS „Dąb” Brzeźnica
– Jolancie Waniek członkini zarządu klubu LKS „Dąb” Brzeźnica
Nagrody sportowcom, trenerom oraz działaczom wręczył również włodarz miasta.
Galę sportu uświetniły występy dzieci i młodzieży uczęszczających do Raciborskiego Centrum Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.