Igrzyska w Rio i 50 medali Mistrzostw Polski. X Gala Raciborskiego Sportu

Wczoraj (03.02) w raciborskiej Strzesze odbyła się jubileuszowa gala sportu. To wydarzenie, podczas którego nagradzani są sportowcy Ziemi Raciborskiej a tych utytułowanych jest całkiem sporo, wystarczy tylko wymienić nazwiska: Justyna Święty, Monika Brzostek, Sebastian Jezierzański, Rafał Smoleń.

– Myślę, że dominują 3 dyscypliny: lekkoatletyka, zapasy i pływanie – powiedział nam Ryszard Winiarski, starosta raciborski.

Powiat raciborski w tym roku na nagrody rzeczowe i finansowe przeznaczył 40 tys. złotych.

– Racibórz przede wszystkim słynie ze sportu, kultury fizycznej i sportu – to z kolei komentarz Sławomira Szweda, prezesa MKS – SMS Victoria Racibórz:

To był wyjątkowy rok dla sportowców, bo w 2016 roku odbyły się Igrzyska Olimpijskie w Rio, na których startowała m.in. Justyna Święty (wychowanka MKS – SMS Victoria Racibórz), Monika Brzostek (w parze w Kingą Kołosińską) na IO zajęła 9. miejsce w siatkówce plażowej.

Raciborskie Championy otrzymali w kategorii:

Sportowe wydarzenie roku

Krajowa Liga Zapaśnicza – nagroda dla organizatora wydarzenia w Raciborzu tj. MKZ Unia Racibórz.

Mistrzowie Polski Seniorów i Olimpijczycy
Justyna Święty – wychowanka MKS – SMS Victoria Racibórz, mistrzyni Polski Seniorek w biegu na 400 m, halowa wicemistrzyni świata w sztafecie 4×400 m, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro.
Monika Brzostek – mistrzyni Polski w siatkówce plażowej , 9 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (w parze z Kingą Kołosińską).
Sebastian Jezierzański – wychowanek LKS Dąb Brzeźnica, mistrz Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym w kat. 86 kg, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.
Agata Tatar – zawodniczka LKS Dąb Brzeźnica, mistrzyni Polski Seniorek w zapasach kobiet w kat. 63 kg.
Rafał Smoleń – wychowanek MKS – SMS Victoria Racibórz, halowy wicemistrz Polski Seniorów w biegu na 400 m i złoty medalista Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w sztafecie 4 x 400 m.

Sportowe Nadzieje

Łukasz Moneta – wychowanek LKS Brzezie, piłkarz Legii Warszawa obecnie wypożyczony do Ruchu Chorzów, zawodnik reprezentacji Polski do lat 21, która w 2017 r. zagra w finałach Mistrzostw Europy.

Trener roku
Krzysztof Ołenczyn – trener w LKS Dąb Brzeźnica, trener kadry Polski Seniorek w zapasach kobiet. Reprezentantki Polski wywalczyły cztery kwalifikacje na Igrzyska w Rio de Janeiro, a brązowy medal w kat. 63 kg zdobyła Monika Michalik.

Raciborski Sport Dzieci i Młodzieży 2016
Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi  w Raciborzu
Pływacy prowadzeni przez Ewę Sienkiewicz zajęli drugie miejsce w punktacji drużynowej Mistrzostw Polski Szkół w Pływaniu. Zdobyli osiem medali, 2 złote, 4 srebrne i 2 brązowe. Dało im to trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Olimpiady Specjalne i Sport Osób Niepełnosprawnych
Mateusz Demianiuk – dwukrotny Mistrz Polski Juniorów Niesłyszących w biegu na 800 m i 1500 m.
Martina Komander – brązowa medalistka Mistrzostw Europy Niesłyszących w sztafecie 4×400 m i 7 miejsce indywidualnie, złota medalistka Halowych Mistrzostw Polski Niesłyszących w biegu na 60 m i srebrna medalistka w biegu na 200 m, srebrna medalistka Mistrzostw Polski Niesłyszących w biegu na 100 m.
Kacper Szyra – 1 miejsce w pływaniu na dystansie 100 m stylem dowolnym na Ogólnopolskim Mityngu Olimpiad Specjalnych.
Dariusz Fortalski – 1 miejsce w biegu na 1600 m na Ogólnopolskim Mityngu Olimpiad Specjalnych.
Dawid Szulcek – 1 miejsce w biegu na 2400 m na Ogólnopolskim Mityngu Olimpiad Specjalnych.

Sport Amatorski 2016

Drużyna Raptors Racibórz – drużyna footballu amerykańskiego.

Masters 2016

Andrzej Kuc – Mistrz Polski Weteranów w zapasach w stylu klasycznym w kat. 95 kg.

Jubileusze

15 – lecie działalności Halowej Ligi Piłki Nożnej w Raciborzu.
40 – lecie działalności Podokręgu Racibórz w Śląskim Związku Piłki Nożnej.
70 – lecie powstania Klubu Sportowego „Plania” przy Zakładzie Elektrod Węglowych (obecnie Klub Sportowy Unia Racibórz).

Nagrody starosty za wysokie osiągnięcia sportowe przyznano:
1.   Monice Brzostek – reprezentantce Polski w siatkówce plażowej za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorek w siatkówce plażowej kobiet i udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.
2.  Sebastianowi Jezierzańskiemu – zawodnikowi LKS „Dąb” za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu wolnym.
3.    Agacie Tatar – zawodniczce LKS „Dąb” Brzeźnica za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorek w zapasach kobiet.
4.  Pauli Kozłow – zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorek, srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski AZS i złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet.
5.  Patrycji Sperce – zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie srebrnych medali na Mistrzostwach Polski Seniorek i Młodzieżowych Mistrzostwach Polski oraz złotego medalu na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Juniorek w zapasach w stylu wolnym.
6.    Dawidowi Erseticowi – zawodnikowi MKZ „Unia” za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym.
7.  Agnieszce Ostrowskiej – zawodniczce KU AZS PWSZ za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorek w pływaniu nadystansie 200 m stylem klasycznym i pierwszego miejsca na zawodach z cyklu Grand Prix Polski w pływaniu.
8.  Agnieszce Król – zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorek, złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostw Polski i srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski AZS w zapasach kobiet.
9.  Agacie Walerzak – zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorek i złotego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorek i srebrnego na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Juniorek w zapasach kobiet.
10.  Mateuszowi Wanke – zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym.
11.   Krzysztofowi Bańczykowi – zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach w stylu klasycznym.
12.  Natanielowi Ostrowskiemu – zawodnikowi LKS „Dąb” za zdobycie brązowego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach w stylu wolnym.
13.  Nikoli Chlubie – zawodniczce LKS „Dąb” za zdobycie brązowego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Seniorek w zapasach kobiet.
14.   Dawidowi Żebrowskiemu – zawodnikowi MKS – SMS „Victoria” Racibórz nagrodę za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu na 110 m ppł, złotego medalu i ustanowienia halowego Rekordu Polski Juniorów, a także za zdobycie 5 m. na Mistrzostwach Świata Juniorów w biegu na 110 m ppł.
15.   Mateuszowi Szewczukowi – zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów i 1. miejsca na zawodach Pucharu Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym.
16.  Patrykowi Ołenczynowi – zawodnikowi LKS „Dąb” Brzeźnica za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w zapasach w stylu wolnym.
17.  Patrykowi Gołuchowskiemu – zawodnikowi LKS „Dąb” Brzeźnica za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w zapasach w stylu wolnym.
18.  Natalii Węglarz – zawodniczce MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu na 400 m i 6 m. na Mistrzostwach Świata Juniorów w sztafecie 4×400 m.
19.   Annie Szyjce – zawodniczce MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Przełajowych Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu na 4000 m i brązowego medalu na Mistrzostwach Juniorów w biegu na 3000 m.
20.   Kacprowi Wieczorkowi – zawodnikowi MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu na 200 m.
21.  Mateuszowi Kampikowi – zawodnikowi LKS „Dąb” za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w zapasach w stylu wolnym.
22.    Damianowi Ficy – zawodnikowi MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu sztafetowym 4×400 m.
23.   Patrykowi Sochierze – zawodnikowi MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu sztafetowym 4×400 m.
24.   Weronice Szewczyk – zawodniczce MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Juniorek w zapasach kobiet.
25.   Szymonowi Dziubie – zawodnikowi MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w dziesięcioboju lekkoatletycznym.
26.  Filipowi Petrończakowi – zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w zapasach w stylu klasycznym.
27.  Klaudiuszowi Maturze – zawodnikowi MKS – SMS Victoria Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Zimowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym Seniorów w konkurencji 100 m ratowanie manekina w płetwach oraz złotego medalu w sztafecie 4x25m holowanie manekina na Mistrzostwach Świata Juniorów w Ratownictwie Wodnym.
28.  Maciejowi Sudenisowi – zawodnikowi KU AZS PWSZ Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim w konkurencji bieg – pływanie – bieg mężczyzn.
29.  Kamilowi Tarnawskiemu – zawodnikowi KS „Łamator” Racibórz za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w Ju Jitsu (Ne Waza 69 kg).
30.  Damianowi Kłoskowi – zawodnikowi KS „Łamator” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów w Ju Jitsu (Ne Waza 77 kg).
31.  Mariuszowi Magdzie – zawodnikowi KS „Łamator” Racibórz  za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w Ju Jitsu (Fighting 62 kg).
32.  Szymonowi Grabowskiemu – zawodnikowi KS „Łamator” Racibórz za zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w Ju Jitsu (Ne Waza 56 kg).
33.    Patrykowi Ogonowskiemu – zawodnikowi MKS Sparta Kuźnia Raciborska nagrodę za zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w Ju Jitsu (Ne Waza 73 kg).
34.   Patrykowi Belikowi – zawodnikowi KS „Łamator” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w Ju Jitsu (Ne Waza 77 kg).
35.    Wojciechowi Wajdzie – zawodnikowi KS „Łamator” Racibórz  za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w Ju Jitsu (Ne Waza 66 kg).
36.  Kamilowi Czarneckiemu – zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie złotego medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach w stylu klasycznym, udziału w Mistrzostwach Europy Kadetów oraz wygranych zawodów z cyklu Pucharu Polski Kadetów.
37.  Natalii Duksie – zawodniczce MKZ „Unia” za zdobycie złotego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w zapasach kobiet,srebrnego medalu Międzynarodowych Mistrzostw Polski oraz wygranych zawodów z cyklu Pucharu Polski Kadetek.
38.  Krzysztofowi Turskiemu – zawodnikowi MKS – SMS „Victoria” Racibórz  za zdobycie srebrnego medalu w biegu na 800 m na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w lekkiej atletyce.
39.  Gracjanowi Głogiewiczowi – zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowych medali na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kadetów w zapasach w stylu klasycznym.
40.  Mariuszowi Tochwinowi – zawodnikowi MKZ „Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kadetów w zapasach w stylu klasycznym.
41.  Magdalenie Modrzejewskiej – zawodniczce MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie złotych medali Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 14 lat w pływaniu na dystansie 50 m i 100 m stylem grzbietowym.
42.  Julii Ziembickiej – zawodniczce MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie złotego medalu w biegu 100 m p/płotki na Mistrzostwach Polski Młodzików w lekkiej atletyce.
43.  Jarosławowi Lesikowi – zawodnikowi MKS – SMS „Victoria” Racibórz  za zdobycie srebrnego medalu na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 14 lat w pływaniu na dystansie 100 m stylem dowolnym.
44.    Michałowi Michniewiczowi – zawodnikowi MKZ “Unia” Racibórz za zdobycie brązowego medalu Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów w zapasach w stylu klasycznym.
45.   Wiktorii Bałys – zawodniczce MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowych medali Zimowych i Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 14 lat w pływaniu w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym.
46.   Katarzynie Zarembik – zawodniczce MKS – SMS „Victoria” Racibórz za zdobycie brązowych medali Zimowych i Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 14 lat w pływaniu w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym.
47.    Ryszardowi Wolnemu – trenerowi zapasów w stylu klasycznym w klubie MKZ „Unia” Racibórz.
48.    Marii Gawliczek – trenerowi pływania w klubie MKS – SMS „Victoria” Racibórz.
49.    Piotrowi Generalczykowi – trenerowi pływania w klubie MKS – SMS „Victoria” Racibórz.
50.    Karolowi Szynolowi – trenerowi lekkiej atletyki w klubie MKS – SMS „Victoria” Racibórz.
51.    Jarosławowi Gasilewskiemu – trenerowi lekkiej atletyki w klubie MKS -SMS „Victoria” Racibórz.
52.    Beacie Szyjce – trenerowi lekkiej atletyki w klubie MKS – SMS „Victoria” Racibórz.
53.    Pawłowi Drzeżdzonowi – trenerowi zapasów w stylu wolnym w klubieLKS „Dąb” Brzeźnica.
54.    Michałowi Grzeszczukowi – trenerowi zapasów w stylu wolnym w klubie LKS „Dąb” Racibórz.
55.    Sławomirowi Szwedowi – trenerowi pływania w klubie MKS – SMS „Victoria” Racibórz.
56.    Piotrowi Żurawikowi – trenerowi zapasów w stylu klasycznym w klubie MKZ „Unia” Racibórz.
57.    Tomaszowi Jabłonce – trenerowi w klubie KS „Łamator” Racibórz.
58.    Witoldowi Galińskiemu – trenerowi i wiceprezesowi KU AZS PWSZ w Raciborzu.
59.    Januszowi Gałązce – honorowemu prezesowi klubu LKS „Dąb” Brzeźnica.